NUTRIMAGAZÍN

...vše co potřebujete vědět o výživě a potravinách

TOP 5 potravin pro podporu imunity

TOP 5 potravin pro podporu imunity

Dneska jsme se rozhodli oprášit starší článek, protože je teď asi více než kdy jindy aktuální. A potřebný.

Stres posledních dnů, změny, na které jsme se nemohli připravit a starosti, o jakých se nám nesnilo ani v nejhorších nočních můrách, dopadají nejen na naši psychiku, ale také naše zdraví. A tak, ať ho chráníme sebevíc dodržováním všech nařízení, zdravím selským rozumem a ohleduplností k ostatním i sobě samotném, možná při tom všem zapomínáme, že některé věci nemusí být složité. Naopak. Jsou vlastně úplně jednoduché a mohou opravdu pomoct.

Řeč je o bez nadsázky zázračných přírodních potravinách, které pomáhají s podporou imunity a obranyschopností organismu. Pokud jste jim dosud nevěnovali pozornost, vsadíme se, že po přečtení článku určitě zalovíte ve spíži nebo v lednici. Dobrá zpráva je, že většinu z nich tam zaručeně objevíte :-).

A tak hlavní poselství článku zní — znásobte obvyklé dávky a pečujte se o sebe. Může to být docela prosté — česnek na snídani a večeři, zázvorový čaj s medem, kysané zelí jako příloha klidně i za čerstva, voda s citronem každé ráno a ideálně i během dne.

Bojujte prostředky, které máte k dispozici. Má to blahodárný vliv nejen na zdraví, ale také na psychickou pohodu :-).

Ovoce s vysokým obsahem vitamínu C

Citrón a citrusové plody. Ovoce, které předčí všechny „tabletky“ světa. Citronová šťáva je díky vysokému obsahu vitamínu C ideálním parťákem v boji proti onemocnění. Dalším benefitem je také podpora trávení a nastartování metabolismu (ocení 10 z 10 osob pracujících na homeofficu :)). Více o pozitivech pití vody s citronem si můžete přečíst v článku 6 důvodů proč pít vodu s citronem.

citron

Česnek

O pozitivních účincích česneku na lidské zdraví se ví po celá staletí. Látka salicin sice nedělá z česneku zrovna nejlepšího parťáka na schůzku či rande (což nás aktuálně asi úplně netrápí :-)), o to více však pomáhá chránit naši imunitu. Česnek také obsahuje vitamin A, B, E, vápník, jód či selen, které podporují obranyschopnost organismu. Pro prevenci, rozbíhající se bolest v krku nebo pocit, že na nás „něco leze“,  je ideální sníst během dne minimálně 2 stroužky syrového česneku.

česnek

Cibule

Další ze zástupců „voňavých“ bojovníků proti onemocnění. Cibule má antibakteriální účinky, pomáhá při infekcích dýchacích cest, kašli či bolesti v krku.

A jaký je zaručený „zaručený recept“ na zastavení počáteční fáze nachlazení? Vymačkejte šťávu z cibule (nebo cibulu rozdrťte), přidejte med, slivovici a celý lektvar popíjejte za tepla (se slivovicí to nepřežeňte :-)). Sice to není žádná mňamka, ale opravdu to pomáhá. Můžete podávat i jako každodenní prevenci.

cibule

Zázvor

Další tutovka v boji s onemocněním. Tento kořen je přímo natřískaný vitamíny, minerály a esenciálními oleji, které mu propůjčují jeho nezaměnitelné aroma. Působí protizánětlivě, podporuje imunitu a slouží jako prevence proti vzniku a šíření onemocnění. Další plusem v boji proti onemocnění je jeho prohřívací schopnost. Zkrátka lepší než 10 paralenů!

Kysané zelí a fermentované potraviny

Kysané zelí je naprostou špičkou v obsahu vitamínů (obsahuje vysoký obsah vitaminu C, E, a také vitaminy B a A). Věděli o tom také naši předkové, kteří díky fermentovaným potravinám v podstatě dokázali přežívat kruté zimy.

Z hlediska ochrany našeho zdraví je důležité zmínit také vysoký obsah probiotických bakterií. Tyto bakterie tvoří ve střevech obranné látky, a tím efektivně podporují naši imunitu. Věděli jste, že trávicí soustava je nejvýznamnějším imunitním orgánem našeho těla? Naše strava je proto velmi zásadní pro udržení celkového zdraví.

kysané zelí

Sečteno a podtrženo – dejte si cibulku s česnekem, zázvorový čaj s citronem a zelí (ideálně ne všechno najednou). Mimo to dbejte o vyváženou stravu, dopřejte si dostatek vitamínů, pravidelně se hýbejte a dostatečně odpočívejte. Uvidíte, že to společně všechno překonáme a vyjdeme z toho ještě silnější po všech stránkách.

imunita

NUTRIMAGAZÍN NA INSTAGRAMU

Sledujte náš příběh