NUTRIMAGAZÍN

...vše co potřebujete vědět o výživě a potravinách

Nebuďte ledňáci! 8 tipů, jak si udržet motivaci během celého roku

Nebuďte ledňáci! 8 tipů, jak si udržet motivaci během celého roku

Leden. Doslova magický měsíc. Nebo minimálně jeho začátek. Začínáme s čistým štítem a zatímco 1.1. dojídáme chlebíček ze Silvestra, spřádáme odvážné plány, které letos prostě musí klapnout. Určitě nám dáte za pravdu, že většina našich předsevzetí se týká právě hubnutí nebo změny životního stylu. Protože kdy jindy začít, když né v lednu, že? V dnešním článku jsem pro vás dali dohromady tipy, jak si motivaci udržet déle než první měsíc nového roku a opravdu si letos splnit své cíle.

1) Touha po změně musí vycházet z vašeho vnitřního přesvědčení

Začátek roku je tak trochu přeceňovaný. Ideální čas na změnu totiž neexistuje. Změny se dějí postupně a nejlepší čas pro jakýkoliv začátek nastává přesně v okamžiku, kdy se pro změnu rozhodnete vnitřně. Je jedno, jestli to bude zítra, příští pondělí nebo 18. ledna. Důležité je, že změnu vnitřně potřebujete a vychází z vaší podstaty

Možná vám to připadá trochu „ezo“, ale je to vážně tak :-). Pokud můžu mluvit za sebe, všechno, co se mi kdy povedlo, mělo vždycky základ v tom, že jsem po té konkrétní věci doslova prahla a zaměřila na ni veškerou svou pozornost.

Zásadní je vnitřní touha po změně. Buďte v tomhle ohledu sobec. Vykašlete se na to, co chce váš partner, matka nebo aplikace ve vašem telefonu. Těch 15 kilo musíte chtít dát dolu jenom vy. A musíte být přesvědčeni, že je to váš primární zájem. Jinak to prostě neklapne. Ne-e. 

2) Stanovte si reálné cíle a „nepřepalte“ začátek

„Uběhnu 10 kilometrů na jeden zátah.“

„Né, fakt nemůžu jít po kruháči na kafe, mám pak ještě lekci zumby!“

„Jdu do toho naplno! 6 trenálů v posilce tento týden a za chvíli jsem jako Arnie!“

„Banán? Blázníš? Víš, kolik je v něm cukru?“

„Holky a odteď žádné přílohy! Hubnu!“

Asi tušíte, že přesně tyhle věty jsou první hřebíky do rakve k náhrobku s nápisem „letos to zase nedám“. Trochu morbidní, uznáváme. Nic to ale nemění na tom, že důležité je nepřepálit začátek

Stanovte si hlavní cíl — klidně, že zhubnete 20 kilo, ale rozčleňte si ho do několika menších, které vám pomohou dosáhnout toho hlavního. Třeba, že každý měsíc zhubnete ideálně 2-3 kila, budete chodit 3krát týdně cvičit, každý den si přivstanete si a dáte si ranní jógu, začnete pořádně snídat, budete víc chodit pěšky atd.

A nejdůležitější věc. Podrobně plánujte. Všechno si pište buď do diáře nebo do mobilu. Tzn. nepište si, že budete víc chodit pěšky, ale kdy a jak to uděláte, že budete 3krát týdně chodit cvičit, ale rovnou si rezervujte lekce a poznačte si je do diáře.  

3) Slibte si odměnu 

Mějte se rádi. A za splnění dílčího cíle se odměňte. Klidně nezdravým jídlem (pokud po tom vaše srdce či žaludek touží — nebojte, opravdu to není kontraproduktivní), novými sportovními legínami nebo objednávkou zdravých dobrot ze sportovní výživy. 

Princip tvrdé práce a odměny totiž u většiny lidí funguje poměrně spolehlivě. Jsme na něj totiž tak nějak vnitřně nastaveni už od pradávna. Proto chodíme do práce a těšíme se na výplatu, snáz splníme těžký úkol, když nám za něj někdo slíbí peníze navíc nebo totálně vyčerpaní zdoláme poslední kopec na horské tůře s vidinou čaje a poctivé polévky. Zkrátka zabereme, protože chceme dostat svoji odměnu :-).

4) Trpělivost splnění cílů přináší

Tradá. Přichází největší kámen úrazu celé srandy jménem novoroční předsevzetí. Trpělivost. Většině z nás totiž chybí. Proto naše snahy vzdáváme po pár týdnech a obvykle těsně předtím, než bychom zaznamenali první výsledky. A to je velká škoda. 

Váhu proto vytahujte jenom jednou za měsíc, s měřením to taky nepřehánějte a hlavně se nenechte odradit, pokud nejsou výsledky vidět tak brzy, jak byste chtěli. Na některé věci je prostě potřeba si počkat. Nejdůležitější je nepolevovat a neuhýbat z nastavené cesty

5) Zařaďte pohyb, který vás neomrzí 

Každý máme trochu jiné fyzické předpoklady. To samozřejmě neznamená, že pokud nesnášíte běhání, nedokážete jednou uběhnout maraton. Všechno je možné. Jenom vám zkrátka některé sporty půjdou hůř a nebudou vás tolik bavit. A to je většinou hlavní předpoklad toho, že u daného sportu moc dlouho nevydržíte

Proto je ideální jít na to trochu z jiné strany. Najděte si sport, který vás bude bavit. Lekce, na které nebudete chodit z donucení. Nebo začnete s cvičením doma. Zapněte počítač a vyberte si z velkého množství lekcí zdarma. O tom, kde čerpat inspiraci najdete víc v bodě 7.

6) Vytvořte si návyk — zabere vám to přibližně 21 dní

Změna životního stylu bývá ze začátku pěkná „pruda“. Obzvlášť co se týká cvičení. Nechce se nám, máme milion povinností a hlavně tisíc lepších věcí na práci. Jsme zkrátka líní tvorové,, kteří se snaží za každou cenu vyhnout diskomfortu. Znáte to taky, že?

Vytvořit si návyk trvá podle chytrých knih minimálně 21 dní. U sportu je to jednodušší v tom, že díky endorfinům (po kterých se cítíme šťastně a uvolněně) si tento návyk nebo dokonce závislost vytvoříme velmi snadno. Jenom to chce opravdu vytrvat.

Pokud se vám podaří se do fáze „závislosti na endorfinech“ dostat, máte z poloviny vyhráno. Nutno dodat, že záleží také na intenzitě cvičení — mnohem dřív se „závislost“ dostaví, pokud cvičíte několikrát do týdne, než když zajdete jednou týdně na jógu.  

7) Najděte si inspiraci ve světě zdravého životního stylu 

V dnešní době to určitě není problém. Pokud máte Instagram nebo Facebook, začněte sledovat zajímavé profily nebo lidi, kteří se zabývají zdravým životním stylem. Na Youtube najdete plno videí od lidí, kteří svůj boj s nadváhou už vyhráli nebo s ní třeba také bojují a jsou v podobné situaci jako vy. Díky této platformě máte k dispozici také obrovské množství cvičebních lekcí, které pro vás mohou být dobrým startem. Zkrátka, není nad to se obklopit inspirativními lidmi  a příběhy (klidně i virtuálně) a zkoušet, co vás bude bavit. 

Jaké profily, blogy a cvičební lekce rozhodně stojí za pozornost?

  • Parádní články od Aktinu.
  • Články z oblasti zdravé výživy na webu Inkospor, na kterých se podílíme taky, hihi :-).
  • Skvelé cvičební lekce od POPSUGAR Fitness 
  • E-book, IG profil, Youtube kanál a blog Péti Elblové 
  • Parádní komplexní cvičební programy (zdarma!) od party z FitFabu
  • Hezký IG profil a inspirace od Karolíny (fit_katchaba)
  • Knížka, blog a IG profil CatAndCook (Ivana Jinřichová) plný inspirativních receptů a úžasných fotek.
  • Spoustu inspirace najdete na Instagramu  také pod různými hashtagy jako třeba #jimezdrave, #zdravastrava, #zdraverecepty aj.

8) Odpočívejte a mějte se rádi

Nejdůležitější na konec. A rozhodně to není žádné klišé. Pozorujte s láskou všechny pozitivní změny na svém těle i mysli. Dopřejte si čas a nelámejte nic přes koleno.  

Letošní změna už bude napořád, tak na ni příliš nespěchejte. Užívejte si celkový proces. a zamilujte se do svého nového životního stylu :-).

 

NUTRIMAGAZÍN NA INSTAGRAMU

Sledujte náš příběh