NUTRIMAGAZÍN

...vše co potřebujete vědět o výživě a potravinách

Krémová pórková polévka aneb náš způsob boje se zimou

Krémová pórková polévka aneb náš způsob boje se zimou

Nevím, jak vy, ale já mám zimu ráda. Akorát by mohla být trošku kratší. Třeba přes Vánoce a prvních 14 dní v lednu :-). V únoru, kdy je v Česku většinou zima v posledních letech největší, pak s pravidelností sahám po polévkách. Poctivých, hustých a krémových. Na snídani, oběd a klidně i večeři. A vydrží mi to obvykle až do konce března :-).

Dnes pro vás mám svého oblíbeného zástupce — krémovou pórkovou polévku. Opakuju to pořád, ale hlavní prioritou u většiny receptů, které publikujeme na Nutrimagazín je jednoduchost přípravy, kvalita suroviny, vyvážené složení a především chuť

Pórková polévka je proto ideálním zástupcem. A dobrou zprávou je, že většinou chutná i lidem, kteří pórek v syrovém stavu nemají rádi. Po uvaření totiž ztratí typickou palčivou chuť a naopak lehce zesládne

Pórek sám o sobě je nutričně hodnotná potravina, která rozhodně patří do zdravého jídelníčku. Je skvělým zdrojem vitamínu C, železa, draslíku, vápníku, vlákniny či kyseliny listové. Obsahuje probiotika, které napomáhají zdravému trávení a působí také antioxidačně.  Za syrova z něj samozřejmě vytěžíte víc než v uvařené formě, kdy dochází především ke ztrátám  hodnotných látek, ale i tak vašemu organismu rozhodně prospěje.

Bez čeho se krémová pórková polévka neobejde:

  • 1 pořádný pórek (čím větší, tím lepší)
  • 2 lžíce másla
  • Litr zeleninového vývaru nebo vody 
  • 5 brambor
  • Smetana ke šlehání (stačí 12 %, 33% je samozřejmě chuťově lepší :-))
  • Trošku muškátového oříšku
  • Sůl, čerstvě namletý pepř dle chuti

Postup:

Bílou část pórku nakrájejte na kolečka. V hrnci si mezitím rozpustťe máslo. Pórek nechte na másle opékat dokud nezměkne. 

Poté zalijte vývarem a přidejte na kolečka nakrájenou zelenou část pórku, na kostky nakrájené brambory, muškátový oříšek, sůl a pepř. Vařte přibližně 20, minut dokud nebudou brambory měkké. 

Nakonec přidejte smetanu a celou polévku rozmixujte tyčovým mixérem — buď jenom částečně nebo úplně do hladka. Osolte a opepřete podle chuti.

TIP: Polévku můžete podávat s krutony či pečivem. Pokud chcete, aby polévka byla „echt“ výživná a dodat trošku bílkovin, můžete do ní ještě klidně zavařit rozmíchané vajíčko. 

Tak dobrou chuť!

Krémová pórková polévka

Krémová pórková polévka

Krémová pórková polévka

NUTRIMAGAZÍN NA INSTAGRAMU

Sledujte náš příběh