NUTRIMAGAZÍN

...vše co potřebujete vědět o výživě a potravinách

Pijete dostatečně? Zjistěte, jak je to s hydratací ve skutečnosti

Pijete dostatečně? Zjistěte, jak je to s hydratací ve skutečnosti

Minimálně 2 litry denně. Ideálně ještě víc. Určitě jste se s tímto doporučením už mnohokrát setkali. Obecná výživová doporučení však mají často společný zádrhel. Nelze je brát příliš personalizovaně a vždycky s sebou nesou nějaké to ALE.

A nejinak je tomu také v případě otázky dostatečné hydratace.

Jak je to s pitím vody ve skutečnosti?

Jedno je jisté. Voda má pro naše tělo naprosto esenciální význam. Slouží jako rozpouštědlo, odvádí škodlivé látky z těla, udržuje stálost vnitřního prostředí, je součástí tělních tekutin, přispívá ke správné funkci metabolismu a mnoho dalšího.

Proto je nutné tělu vodu dodávat v dostatečné míře a hlavně pravidelně. Náš úkol je tedy jasný. Předejít tomu, aby se tělo z nedostatku vody dostalo do zbytečného stresu. Ten totiž může v dlouhodobém měřítku způsobit pořádný problém.

Kolik litrů denně mám pít?

Velmi zapeklitá otázka. Co se týká doporučeného množství vody je potřeba si uvědomit, že i potraviny nebo jídlo, které za den sníme, obsahuje využitelné tekutiny (například polévka nebo ovoce je velmi bohaté na tekutiny). Všechny tyto aspekty se samozřejmě započítávají do souhrnného denního příjmu tekutin. Je potřeba opravdu vzít v potaz i naši stravu a denní výdej na sport či jiné aktivity. Na druhou stranu nic se nemá přehánět. I nadmíra tekutin je pro tělo škodlivá.

3 základní parametry, které ovlivňují optimální příjem tekutin

Množství vody je potřeba upravit s ohledem na ročním období (v létě je pochopitelně potřeba pít více), fyzickou námahu a také naši hmotnost.

Právě hmotnost je totiž klíčová pro určení orientačního doporučeného příjmu vody. Ideální množství představuje 25–30 ml vody na kg hmotnosti. Tak směle do počítání :-)!

voda

Kohoutkovou nebo minerálku?

Bylo prokázáno, že pro lidský organismus je nejlepší volbou klasická pitná voda z kohoutku. Ta je totiž pod přísným hygienickým dohledem, tudíž zdravotně nezávadná a také minerálně vyvážená.

Možná některé z vás překvapí, že ani oblíbené neochucené minerální vody nejsou zrovna šťastná volba. Většina z nich totiž obsahuje velmi vysoké množství minerálních látek, které lidské tělo zbytečně zatěžuje.  Pití těchto vod je žádoucí pouze u osob těžce fyzicky pracujících, u kterých se předpokládají velké ztráty minerálů. Konzumace minerálních vod by u běžné populace neměla překročit 0,5 l za den.

Jak poznám, že piju málo?

Je to velmi prosté. Uznávám, že to není to nic pro puritány, ale je to prostě tak :-). Nejpřesnějším ukazatelem je barva moči. A taky intenzita, s jakou chodíte na toaletu. Čím oranžovější a menší frenkvence, tím hůř pro vás :-).

Obligátní pocit žízně bohužel není ideálním impulzem protože ve chvíli, kdy máme žízeň je už tak trochu pozdě. V tomto okamžiku totiž tělo trpí už 1-2% dehydratací. A tomu je potřeba předcházet.

Pokud jste zapomnětliví, není nic jednoduššího než si pomoct třeba výstražnou připomínkou v diáři nebo ještě lépe připomínkou na vašem telefonu, který určitě nosíte stále u sebe :-).

Ideální je pít pravidelně a v menších dávkách během celého dne, abychom zabezpečili správné funkce našeho organismu a předešli únavě, nesoustředěnosti či bolesti hlavy. Dostatečnou a pravidelnou konzumaci vody bychom skutečně neměli podceňovat,  protože přes „kosmetické“ vady jako je suchá kůže či popraskané rty může postupně vést až k tvorbě velice závažných ledvinových kamenů či celkovému selhání organismu.

Nezapomínejte, že v tomto případě pijete skutečně na zdraví! 🙂

 

NUTRIMAGAZÍN NA INSTAGRAMU

Sledujte náš příběh