NUTRIMAGAZÍN

...vše co potřebujete vědět o výživě a potravinách

Je pravidelnost ve stravě skutečně důležitá?

Je pravidelnost ve stravě skutečně důležitá?

Snídaně, přesnídávka, oběd, svačina, večeře. Těchto pět slov představuje ideální rozdělení naší každodenní stravy. Samozřejmě nutno dodat, že je potřeba si tato jednotlivá jídla dopřávat v přiměřených dávkách a pokud možno pravidelně.

Bůček ke svačině není úplně to pravé ořechové. I když by se o tom dalo celkem bez problémů polemizovat, a i tady by se dal najít nějaký kompromis :-).

Pravidelnost ve stravě – klišé nebo nutnost?

Zní to jako klišé, ale právě pravidelnost, pestrost a složení naší stravy je základem pro fyzickou a duševní pohodu, a tedy pro celkové zdraví každého z nás.

Jezte pravidelně, v malých dávkách a budete fit – jednoduché, že? Určitě jste to slyšeli/viděli/ četli už milionkrát. Velmi srozumitelná a jasná rada. Její realizace však nebývá často úplně jednoduchá.

Hektická doba pravidelnosti nepomáhá

Stačí se rozhlédnout kolem sebe – žijeme v hektické době, charakteristické nedostatku času. Na okolí i sami na sebe klademe vysoké nároky a podle toho taky vypadá naše každodenní strava.

Mnozí nemají (nebo spíš nechtějí mít) čas na snídani, další nestíhají oběd, a ve výsledku většina lidí opravdu spolehlivě většinou stíhá jen velmi vydatnou večeři.

Nákupní seznam jako ideální pomocník

Pokud víte, že není ve vašich časových možnostech si během dne připravit snídani/zajít si na oběd/večeři/případně – doplňte sami (hektické tempo dnešní doby to skutečně často nedovolí), je potřeba připravit si jídlo den předem. A ideálně jej nezapomenout v lednici :). Přidejte zeleninu, ovoce, mléčný výrobek, případně cereální tyčinku jako svačinu, nejlépe 2krát za den, a bude to úplně ideální.

Zkuste taky vařit klidně na 2 dny, třeba jen s obměnou přílohy. Mně osobně hodně pomáhá si jídla na daný týden promyslet a naplánovat dopředu a všechny potřebné suroviny rovnou zahrnout do nákupním seznamu.

Doma se snažím vždycky udržovat zásoby základních surovin (vejce, zelenina, rýže, brambory, luštěniny, kvalitní olivový olej) a podle toho, jaká jídla na daný týden vymyslím, dokupuju už jen konkrétní ingredience.

Vytvořte si rutinu

Navyknout si na pravidelnost a myslet na jídlo dopředu představuje určitou dávku sebekázně a sebereflexe, dokud se nestane každodenní rutinou. Pokud se vám to podaří, máte vyhráno.

NUTRIMAGAZÍN NA INSTAGRAMU

Sledujte náš příběh