NUTRIMAGAZÍN

...vše co potřebujete vědět o výživě a potravinách

10 zaručených tipů, jak nastartovat metabolismus – II. část

10 zaručených tipů, jak nastartovat metabolismus – II. část

Druhé pokračování s tipy, jak donutit (nebo aspoň přemluvit) zpomalený metabolismus spolupracovat, je tady! Myslím, že v tak pro „štíhlou linii náročné době“, která nás s příchodem svátků čeká, se budou jistě hodit. Třeba díky nim budete mít letos těch povánočních kil ke shazování o trošku méně :-).

Pokud si chcete osvěžit poznatky o tom, co to ten metabolismus vlastně je, jak funguje a proč si za jeho zpomalování často můžeme sami, není nic jednoduššího než kliknout na odkaz. Pro inspiraci o můžete mrknout na první část tohoto článku, se základními tipy, jak nastartovat metabolismus, které je ideální zahrnout do každodenní rutiny.

Tak jdeme na to!

6.) Sportem ku zdraví (a rychlému metabolismu)

Bez sportu to prostě nejde. Zdravou stravou se vám sice podaří zhubnout, ale časem stejně budete chtít tělo tvarovat.  Sportovní aktivitou si zaručeně a velmi rychle nastartujete metabolismus. Díky pravidelnému cvičení (zejména posilování, klidně vlastní vahou) totiž postupně narůstá svalová hmota, která je neustále aktivní a spaluje energii také v klidu. Na rozdíl od tukové tkáně, která si pohodlně hoví přesně na těch místech, kde se nám to hodí nejmíň.

Pokud vás zajímá, jaký druh cvičení na zrychlení metabolismu zabírá nejúčinněji, nenechte si rozhodně ujít tento článek HIIT vs. kontinuální vytrvalostní trénink. Účinky jednotlivých tréninků jsou vyzkoušeny na vlastní kůži :).

7.) Blahodárný nápoj jménem káva

Kdo by nemiloval kávu 🙂 A víte taky, že je (v přiměřeném množství) příznivá pro naše tělo a zejména pro metabolismus? Podle studií káva prokazatelně zvyšuje náš metabolismus o 3—11 %. Děje se tak především díky obsahu kofeinu (a také theobrominu a theofylinu), který stimuluje centrální nervovou soustavu.

A teď se podržte! Kofein to má totiž hodně dobře „vychytané“! Přes centrální nervovou soustavu totiž cílí přímo na tukové buňky, které začnou odbourávat tuk.  Dále zvyšuje koncentraci adrenalinu v krvi, který vysílá signály k odbourávání tuků a jejich uvolňování do krve. Kofein tedy zvyšuje metabolismus především tak, že zvyšuje spalování tuků. A to je úplně ideální, že? :-),

A protože větší kávoholiky a kávomily byste široko daleko těžko pohledali, můžete se už brzo těšit na podrobnější článek o tomto zázračném nápoji 🙂

8.) Vyspěte se na to

Spánek je lék na všechno 🙂 I na ten náš zpomalený metabolismus. Ve spánku totiž dochází ke spalování tuků. Jedná se o velmi výjimečný jev, protože v průběhu dne už naše tělo primárně spaluje sacharidy. Na zásoby tuku sahá zásadně až při dlouhodobé a intenzivní sportovní aktivitě.  Platí proto jednoduchá přímá úměra — málo spánku = méně spálených tuků a jejich snadnější ukládání.

Dejte si aspoň 7,5 hoďky denně, děláte to pro svou štíhlou linii 🙂

9.) (Ne)přítel alkohol

Dvojka červeného jednou za čas je dle průzkumů prospěšná. Štamprle slivovice roztáhne cévy a působí jako přírodní desinfekce. Konzumace ve větším množství a pravidelně je jednoznačně škodlivá. A to i pro náš metabolismus.

Poté, co vypijete alkohol dochází vždy k jeho přednostní metabolizaci. Jedná se o totiž v podstatě o škodlivou látku, kterou tělo nemůže (a ani nechce ukládat), a proto se ho snaží co nejrychleji zbavit. Samozřejmě na úkor ostatních živin.

10.) Pozitivní myšlení, meditace

Absolutní základ všeho. Nastavit si to v hlavě. Buďte pozitivní, sportujte, cvičte jógu, choďte do přírody, meditujte. Dělejte prostě to, co vás baví a co milujete. S tímto nastavením mysli bude určitě pracovat ve váš prospěch i váš metabolismus :).

Dejte nám vědět do komentářů, co nejvíc funguje na vás? Máte nějaké další tipy, jak podpořit metabolismus?

NUTRIMAGAZÍN NA INSTAGRAMU

Sledujte náš příběh